Rodzaje marszu

Grudzień 12th, 2011

  • Poziom zdrowotny

Jeśli chcemy poprawić naszą kondycje, jesteśmy w czasie rehabilitacji po urazach, walczymy z nadwagą Nordic walking jest idealnym sportem, który umożliwia w szybki i bezpieczny sposób dojście do żądanej sprawności. Podczas spaceru z kijami znacznie odciążamy stawy, zwłaszcza stawy kolanowe (przy każdym kroku dźwigamy około 5 kg mniej). Mimo niskiej intensywności treningu pracujemy nad kondycją, dotleniamy organizm, ruch staje się przyjemnością. Znamienne jest rozluźnienie w partiach szyjno-barkowych napięć, jakie powstają podczas długiego siedzenia za biurkiem. Spacer z kijami po długim dniu pracy jest najlepszym lekiem na przeciążeniowe bóle głowy, kręgosłupa czy stawów kolanowych. Nordic walking coraz częściej jest zalecany pacjentom po zawałach, po operacjach aparatu ruchu, chorym na cukrzycę i przy chorobach uładu krążenia jako wspaniała terapia i rehabilitacja.

 

  • Poziom fitness

Przeznaczony jest dla osób pragnących podnieść swoją sprawność fizyczną, szukających urozmaicenia w terningach. Wytrzymałość trenujemy już od pierwszego treningu, ale oczywiście częstotliwość i regularność wysiłku jest bardzo ważny na poziomie fitness. Aby utrzymać i stale poprawiać swoją kondycje należy chodzić 3-4 razy w tygodniu po 1,5 godziny. Przed treningiem wykonujemy ćwiczenia rozgrzewające, a na zakończenie rozciągające. Ćwiczenia te wykonuje się przy użyciu kijków, które w ten sposób stają się naszym przenośnym fitness klubem.

  • Poziom sportowy

Poziom ten przeznaczony jest dla sportowców, którzy pragną urozmaicenia podczas treningów. Technika sportowa obejmuje bieganie, skakanie,,wchodzenie i schodzenie ze stromych zboczy. Dołączyć można wiele ćwiczeń wzmacniających mięśnie, zwłaszcza górnych partii tułowia. Podczas treningu sportowego ćwiczymy do granic fizycznych możliwości.

Odmiany treningu na poziomie sportowym:

 • Nordic jogging – trucht z kijkami.
 • Nordic Striding- trucht o dłuższym kroku i odbiciu stopy od podłoża.
 • Nordic Leaping- skoki z nogi na nogę.
 • Nordic Running- bieg z kijkami.
 • Nordic jumping – różne skoki z kijkami.

źródło:http://nordic.walking.prv.pl/odmiany_nordic_walking.htm

Zanim zaczniesz uprawiać Nordic walking warto zastanowić się jaki jest cel mojego zainteresowania. Co chcę osiągnąć?
Czy popracować nad kondycją, czy usprawnić układ mięśniowo-ruchowy, czy też wypocząć i relaksować się.
Następnie warto też zawsze rozpocząć od najprostszej formy treningu Nordic walking, aby potem etapami osiągać jego kolejne fazy.

Skomentuj wpis

*