Archive for the ‘Obuwie’ Category

Rodzaj obuwia do marszów Nordic Walking

Grudzień 20th, 2011

Z uwag, iż przy Nordic walkingu bardzo intensywnie pracują nasze stopy to nad wyborem butów powinniśmy się szczególnie pochylić. Dlaczego?

Twarda podeszwa buta, uniemożliwi nam prawidłowy elastyczny chód, może spowodować nadwyrężenie stawów kolanowych. Dobrze sprawdzają się więc buty z miękką podeszwą, również chroniące kostkę (czyli lekko wyższe -do kostki-za kostkę-ale nie za wysokie, aby ruch kostki był możliwy do osiągnięcia).

Buty z amortyzacją, pozwolą na zminimalizowanie obciążenia przy chodzie. W zasadzie więcej sztywnych zasad dotyczących obuwia do Nordic walkingu  nie ma.

Zatem podsumowując-stopa w bucie powinna mieć możliwość wygięcia się-tak aby można było dokonać prawidłowej jej pozycji na podłożu.

 

Okres zimowy- nowości

Ostatnio spotkałam w sklepie sportowym  bardzo ciekawe buty, które są butami przygotowanymi do biegania na gruncie. Z wyglądu jak adidasy (oczywiście z gore-texem dla lepszej wentylacji), są lekkie, nie są toporne z wyglądu (co jest ważne dla niektórych z Was) Co zatem  one takiego posiadają-  w podeszwie mają plastikowe wypustki, których zadaniem jest zapobiegnie poślizgnięciu na gruncie (liściach, gruncie podmarzniętym).

Osobiście nabyłam takie buty i jestem nimi zachwycona. Rzeczywiście przy obecnie panujących temperaturach, gdzie grunt jest podmarznięty sprawdzają się idealnie. Przyczepność jest istotnie zwiększona, więc bez obaw można nawet na takim gruncie uprawiać Nordic walking. Polecam je w 100%.

W kwestii nowości- do sprawdzenia polecam buty z podeszwą Vibram. Warto też na śnieg zaopatrzyć się w nakładki antypoślizgowe-przysłowiowe raczki. Sprawdzają się w tym okresie szczególnie gdy są mokre liście, śnieg i generalnie ślisko.