Archive for the ‘Odzież wierzchnia’ Category

Odzież wierzchnia

Grudzień 20th, 2011

Stój do Nordic walkingu powinien być dostosowany do kilku czynników:

- pory roku

- temperatury na zewnątrz

-wilgotności (czy pada deszcz/śnieg/mżawka)

-planowanego tempa treningu

- potrzeb i zwyczajów własnego organizmu ( np. jestem zmarzluch/ albo zawsze jest mi ciepło/ albo mam inne preferencje co do stroju)

Dlatego też nie ma jednej książkowej odpowiedzi, bowiem każdy z nas powinien dostosować strój biorąc pod uwagę właśnie te elementy.

Podpowiem Wam kilka wskazówek czym najlepiej kierować się, aby nie przemoknąć, przemarznąć a najlepiej, aby strój podczas treningu był naszym sprzymierzeńcem.

Przede wszystkim polecam ubiór warstwowy. Z moją propozycją np.  jeśli idziesz na zwykły spacer zimą (z psiakiem/znajomymi/etc) ubierasz 3-4 warstwy stroju (gdybyś nie miał kurtki), więc idąc na trening Nordic Walking- ubierz o jedną warstwę mniej (bielizna,-polar- wiatrówka albo bielizna-bluzka-kurtka biegowa- tak przy temp. zero stopni)). Prosta zasada, ale się sprawdza.

Dobrze sprawdzają się stroje oddychające, dobrze wentylujące nasze ciało. Dość marnie wypadają bluzki i bielizna bawełniana.

Ważne są spodnie-szczególnie gdy na zewnątrz panują temp. zero i poniżej. Spodnie najlepiej ocieplane takie jak dla biegaczy. Ponadto spodnie wąskie na dole, przylegające do ciała trzymają temp. ciała, nie przeszkadzają, kije się nie wplątują. A więc ułatwiają nam trening. Spodnie fitness  mają z reguły zbyt szerokie nogawki, które raczej utrudniają trening niż go wspomagać.

Gdy siąpi deszcz, mży, dobrze mieć na polarka zarzuconą deszczową  nieprzemakalną wiatrówkę. Jest jeden minus-będziemy lekko spoceni-bo z reguły nie przepuszczają one powietrza. Z dwojga złego po treningu szybka kąpiel i jest ok. W końcu Nordic walking to ma być przyjemność nawet w deszczu.

I oczywiście skarpety-przecież nogi w tym sporcie są jednym z ważnych fundamentów. Dbajmy  o nie używając skarpety które je chronią- polecam biegowe, mnie osobiście się dobrze sprawdzają do Nordic walkingu.